Jump to content

Consumul - bată-l vina :)


Admin

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Hmmm o mașină de 1.5 tone, cu motor 1.5 l pe benzină supraalimentat, cu o caroserie tipică SUV cvasi-utilitară (cărămidă cu muchii rotunjite).

Oare de ce nu consumă ca un sedan în formă de pană, de max. 1.1-1.2 tone și cu motor de 1.2 l? 

Întrebări, întrebări...

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 3 months later...

Eu astept un Korando. La un moment dat voi face consumul "la pompa". Dar sa vina masina... De regula CB cam minte. Cel putin asa a fost la Suzuki SX4 pe care (INCA) il am din2010. La al meu SX4  CB minte cu nerusinare. Sper sa nu fie la fel pentru Korando.

 

Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

In sensul ca el arata consum 7L/100km si eu dupa ce am facut consumul "din pompa in pompa"(am impartit numarul de litri alimentati la numarul de kilometri parcursi dupa ce am facut plinul de la aceeasi pompa de combustibil la , aproximativ, aceeasi ora) mi-a iesit 8.36L/100km...

Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 month later...
On 2/24/2022 at 8:41 PM, botezmi said:

Hmmm o mașină de 1.5 tone, cu motor 1.5 l pe benzină supraalimentat, cu o caroserie tipică SUV cvasi-utilitară (cărămidă cu muchii rotunjite).

Oare de ce nu consumă ca un sedan în formă de pană, de max. 1.1-1.2 tone și cu motor de 1.2 l? 

Întrebări, întrebări...

1.2 / 69cp motor clasic imi consuma 9l in oras, iar Korando 12, deci e ok zic eu ….

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 4 weeks later...

La mașina din profil am un 9 în regim mixt după 7000km.

De la București la Făgăraș prin Cheia - Valenii de Munte - Brașov, pe drum mai aglomerat, adică rar peste 100km/h, am ajuns cu un consum de 7.5%. 2.5 persoane, bagaje de concediu.

București - Constanța și retur, 10.5% la o viteză maximă de 120km/h dar cu biciclete pe mașină și ceva vânt.

București - Constanța cu diverse variații de ocupare a mașinii și nedepășind 140km/h am avut la un drum chiar 7.1%, la altul 8.5% iar la altul 8.9%.

PS: Alimentez doar Rompetrol și Petrom.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 year later...
1 hour ago, panzed said:

nu are specificat daca e AT6 si/sau AWD.

Este AT.

Update după aproape 27.000km. Media generală, calculată la pompă este de 9.17%.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 2 months later...

Vineri am fost si mi-am ridicat si eu Korando-ul din reprezentanta. Consum Bistrita - Toplita - Iasi 6.8% (in bord imi arata un 6.7%) :))

Asta si pentru ca am mers lejer, fara depasiri sau blocat prin trafic. In weekend insa deja am mai trecut si prin oras, mers pe drumuri mai aglomerate, cu depasiri, etc am scos consum de 9.6%.

In mare eu sunt super multumit de consum, vin de pe diesel si cu tot ce am mai citit si vazut pe net despre Korando chiar ma asteptam la consum de "tank" insa nu e de loc asa.

 

Aa si inca un aspect: Voi cu ce alimentati 95, 98, 100? Am intrebat la reprezentanta si mi-au zis ca pot sa pun ce vreau eu, ca nu e un motor pretentios. Ba chiar la benzina premium consumul va creste pentru ca datorita aditivilor si "arderea e mai rapida".

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Bun venit!

Dintr-o sumă de motive logice consumul poate părea mare, dar este similar altor mașini de aceeași categorie.

Atât 95 cât și 99(100) sunt E10, ce scrie pe capac. Eu alternez 2-3 plinuri de 95 cu unul de 99. Cea mai aditivată tinde să dispară mai repede din rezervor:)

Nu știu dacă s-a mai scris, dar la alimentare poți folosi "metoda picătura". Din momentul când se oprește pompa mai poți pune încă 10L dacă apeși încet pe pistol.

  • Thanks 1
The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Salut,

Metoda "picatura" a picat ceea ce numesc ei "litrometru" la un Duster, de atunci eu merg pe metoda: astept sa "sara", mai apas inca o data fara clenci pana "sare" a doua oara si ma opresc, gata, terminat, finito. Am mers cu masina aia mult timp cu senzorul respectiv raportand aiurea fiindca firma nu s-a bagat la schimbare piesa plus manopera care costa mai mult ca piesa.

Poate ma intrebati care era defectul? Imi afisa 100% pana pe la... 40% apoi era ok (din fericire). Cred ca extinderea lui peste normal combinat cu denivelarile a dus la o glisare problematica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Salut,

Consum real , Korando 2013 -1,5benzina_cutie automata  în oraș(Bucuresti) 12_16%, în funcție de trafic...iar extra_urban 8_9%, regim de viteza 120_130km/h.

 

Editat de Kattalin977
Adăugare detalii
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...