Jump to content

Placute de frana - schimb


Aditzact

Recommended Posts

La revizia de 15000km mi-au spus ca e posibil sa ma lase placutele pana la urmatorul schimb.

Masina e AT & 4x4, consum mediu 12.8 nu am resetat niciodata(merg mai sportiv) si a mers 30% urban & 70% extra.

Nu sunt la primul SUV automat, dar imi pare ca s-au dus prea repede placutele. 
Din pilitura de placute dupa jante, deduc ca nu-s chiar ff moi.

Voi la cati km ati schimbat placutele? 

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Intradevar, cam devreme sa se consume - ar trebui sa te tina macar 35-40k km la o folosire normala.

Chiar daca mergi mai sportiv, spui ca mergi mai mult extraurban, deci nu ar trebui sa le afecteze prea mult. Ele se consuma daca mergi preponderent urban - cu franari dese.

Cel mai simplu, avand jantele de aliaj, incearca sa te uiti la ele si sa vezi ce grosime mai au.

Sau poti face o poza in zona placutelor si o poti posta aici.

Poate daca alti colegi au ajuns la 50k km cu modelul asta ne pot spune daca au schimbat placutele si la ce interval.

Ssangyong Rexton 2023, G4 4WD 8AT 2.2e-XDI: Loading 5% ... Please wait!

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

36 minutes ago, Daniel said:

Manual. E vreo diferenta?

Se pare ca da. La AT frana de motor e mai greu de folosit, asa ca utilizezi pedala mai des. Eu incerc sa fac frana de motor din padele, dar mai uit.

Sotia nici nu atinge padele ….

  • Thanks 1

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

35 minutes ago, Diomet said:

Conduc automate din 2010 cred, dar sub 30-40.000 nu îmi amintesc să fi schimbat plăcuțele.

Deci 30000km e viata lor. La reprezentanta se stie ca vor sa le schimbe mai devreme. Iti multumesc!

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 month later...

Am schimbat eu placutele, fata spate la 23.000 km... Alea pe spate erau praf, mi-au zgariat serios discurile de am ajuns in service de indata. AT AWD, preponderent in Bucuresti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

1 hour ago, Sorin said:

Am schimbat eu placutele, fata spate la 23.000 km... Alea pe spate erau praf, mi-au zgariat serios discurile de am ajuns in service de indata. AT AWD, preponderent in Bucuresti!

Ciudat ca spatele a cedat asa repede. Eu sunt plecat de acasa de cateva luni, sotia foloseste Korando rar, ultima data ramasera placutele spate blocate pe disc, s-a auzit un trosnet puternic cand a plecat dupa loc. Ea teage feana de mana mereu, chiar daca masina e pe drept. Masina mea are 18000, dar le voi verifica cand ajung in tara. Am ceva deumuri mai lunde facut si nu vreau sa ma lase.

cat a costat sa le schimbi in reprezentanta?

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Ai idee ce placute au pus?

Pe piata libera:

Brembo ~ 600

Textae ~ 700.

Manopera nu sare de 200lei.

Ai vazut placutele vechi? Erau tocite aproximativ egal fata/spate?

Masinile de generatie mai noua au franele setate sa tina cam egal fata&spate, astfel ajung sa se toceasca cam in caelasi timp pe ambele punti. Pe vremuri fata se tocea prima ….

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Nu stiu / nu am vazut / nu scrie pe factura. Placuta stanga spate zgariase rau discul. Pai f socoteala , placute spate, placute fata si manopera e cam suma platita de mine.

Trimis de pe al meu CPH2251 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Placute fata & spate sunt la preturile spuse de mine mai sus.

Brembo sunt mai moi din cate stiu.

Textar am folosit si au fost ok.

Placutele originale nu au avut martor sau tablita ca sa te avertizeze ca sunt la limita? Pacat de discuri.

O sa dau cate o roata jos, sa verific.

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...