Jump to content

Viitor șofer de Korando


Diomet

Recommended Posts

Salutare,


Am contractat luna aceasta un Korando în versiunea Style+, culoare cherry red, cutie automată, 1.5L benzină și display digital. A fost o mașină aleasă de pe stoc și va avea probabila livrare în luna februarie 2022. Voi reveni cu impresii și detalii.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 month later...
Salutare tuturor membrilor si felicitari fondatorilor acestui forum! Al meu Korando urmeaza sa ajunga prin Februarie undeva, dupa o comanda pusa in Sept. 2021. Configuratie Clever PlusNavi, benzina, 4x2 AT. Abia astept sosirea si primele impresii!
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
On 12/27/2021 at 10:02 PM, Diomet said:

Salutare,

 

Am contractat luna aceasta un Korando în versiunea Style+, culoare cherry red, cutie automată, 1.5L benzină și display digital. A fost o mașină aleasă de pe stoc și va avea probabila livrare în luna februarie 2022. Voi reveni cu impresii și detalii.

...still waiting...

its-been84years-titanic.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

4 minutes ago, botezmi said:

...still waiting...

Să fac întâi măcar 1000km și un drum lung, opinia trebuie să fie cât de relevantă se poate. :)

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Stocul era in Korea? Ca altfel nu-mi explic atata intarziere.

Strict cazul meu. Am comandat in decembrie 2018 cu lansare imediata in fabricatie. Mi s-a comunicat ca durata livrarii va fi 5 luni, ceea ce s-a si intamplat. Am primit-o pe 27 mai 2019 (adica acum in mai face 3 ani frumosi), asta incluzand fabricatia si transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

2 minutes ago, Dannyboy said:

Stocul era in Korea?

A fost stoc fabrică, comandată în prima jumătate a lui decembrie, alocat VIN pe 21 decembrie (adică dată începere fabricație), estimată livrarea mijlocul lui februarie, livrată pe 27 aprilie. Având în vedere întârzierile actuale de la toate mărcile, a fost un timp așteptare destul de ok.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

1 minute ago, Dannyboy said:

Deci sa inteleg ca ai primit-o?

YES!!! Am un draft de review, după cum spuneam, așteptă să strâng mai multe date și observații și apoi o să fac o postare.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 4 months later...

Salut și bine v-am găsit!

Subscriu si eu la categoria viitor șofer de Korando. O aștept prin decembrie sa ajungă sau cine știe, poate ianuarie. Era cumva pe stoc, cineva a renunțat și am contractat-o eu.

De când am "pus ochii" pe ea, mă tot uit pe străzi, șosele și nu văd niciuna. Nici Korando, nici alt model. Mă tot întreb: sunt așa de rare? S-a umplut Bucureștiul de Dacia Spring, dar SSyang Yong nu se prea văd. Oare de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

7 hours ago, Alexandru said:

sunt așa de rare?

Bine ai venit! Nu, nu (mai) sunt atât de rare. Drept dovadă este cererea cu care se confruntă dealerii și cifrele de vânzări care au explodat. Noul design, multitudinea de opțiuni și prețul cerut pentru ele o clasează destul de bine.

Eu văd cel puțin un Korando la fiecare ieșire, sau măcar un Tivoli.

Din când în când organizăm ieșiri, unele numite naționale, în locații de vacanță (una la Zărnești și una în Deltă - urmează să facem galeriile de poze), sau unele aproape ad-hoc, în București la Sala Polivalentă.

Urmărește forumul și/sau grupul de Whatsapp/Telegram.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Multumesc!

Am avut surpriza sa văd una albastra chiar în apropiere de casa mea...😀

Ma intreb dacă mașinile care sunt "pe stoc" în Militari sunt comune cu cele din Pipera, pentru ca la varianta Premium pe care am ales-o la Pipera, culoarea CHERRY RED era singura disponibilă. Intr-adevăr vine cu pachetul TECH inclus (care conține printre altele și funcția Auto Hold - îmi place), dar interiorul este negru 😑. Oare pot sa schimb, dacă am plătit avansul? Ce părere aveți? Mi-ar plăcea un gri cu interior bej... Oare pot face schimbul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Cele 2 reprezentanțe sunt comune. Dacă ai ales o mașină de pe stoc fabrică nu mai poți schimba nimic. AutoHold-ul vine la pachet cu AWD.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Nu este AWD, dar are Auto Hold (asa mi s-a comunicat verbal și scris). Hayonul este mecanic, nu electric. Am impresia ca este o combinație între pachete🤔.

Ma gândeam dacă pot renunța la modelul ales la Pipera în favoarea altuia din Militari. Nu mă gândeam sa schimb ceva la mașina contractata deja. Am să-i sun mâine sa întreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

1 hour ago, Alexandru said:

Ma gândeam dacă pot renunța la modelul ales la Pipera în favoarea altuia din Militari.

Asta este foarte posibil, mai ales dacă cea nouă este și mai scumpă. Au mai fost cazuri.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...