Jump to content

Lacul vopselei foarte sensibil la zgarieturi


StefBacau

Recommended Posts

Se pare ca sunt urmarit de ghinion...

Masina mea, Tivoli 2021 are culoare albastru inchis (foarte inchis). Nu este ca in pozele de prezentare, este aproape neagra cand este innorat 

Bun, peste vreo 3 saptamani fac 1 an de cand o am, acum am cca 8200 km. Am "capatat" pe caroserie multe zgarieturi, de la zona portbagajului unde pui mana ca sa il deschizi pana la zone in care a fost un gainat de pasare, am umezit cu un spray cu apa, am sters cu servetel umed curat si lacul s-a zgariat. In plus, lacul de pe toata masina are "panza de paianjen" cum se spune in popor si multe zone cu "holograme", adica zone care in lumina/soare reflecta niste ciudatenii. Nu stiu ce vopseluri si lacuri folosesc astia de la Ssangyong dar nu ma asteptam ca dupa nici macar un an sa arate madina asa. Poate la culori deschise (alb, gri metalizat, grafit ..etc.) nu se vad lucrurile astea dar la culori inchise e jale. 

Parerea mea este ca lacul este foarte sensibil la zgarieturi si stratul de vopsea nici ala nu e prea gros.

Eu tin si la aspectul exterior al masinii, o spal saptamanal la un Self Service ( o singura data am spalat-o la o spalatorie auromata cu perii) dar sunt TOTAL NEMULTUMIT de calitatea vopselii si a lacului. Inainte de aceasta masina am avut o Kia Ceed 13 ani care a "acumulat" zgarieturi in 13 ani cam cate am acum pe Ssangyong Tivoli.

Nu sunt carcotas dar firma asta are niste probleme care nu sunt chiar minore. Nu stiu voi ce probleme aveti dar eu consider ca a mea in aproape 1 an a avut destule probleme tinand cont de "mult trambitata" FIABILITATE.

Daca doriti, va insir tiate problemele din cele 11 luni de utilizare si 8000 km. Daca as fi facut 50.000 km poate ca era "tolerabil" dar asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Toate sunt așa acum din păcate. Până și vopselurile sunt afectate de "sindromul Greta"...

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 2 weeks later...

Asa si politicienii sunt toti la fel. Cu expresia asta luam teapa de 32 de ani.

Pe mine nu ma incalzeste cu nimic ca si alte marci au problema asta. As fi vrut ca MASINA MEA sa nu aiba problema asta.

Majoritatea masinilor au vopseaua si lacul de calitate si rezistente la zgarieturi usoare. Din pacate, Ssangyong la momentul actual nu este in aceasta majoritate. Am un vecin, care are un fiu in Italia care are un XLV (actualul Tivoli Grand) alb, cumparat din Italia de vreo 5 ani. Are vopseaua si lacul IMPECABILE. Fara zgarieturi fine, panze de paianjeni, holograme si vopsea sarita. Si are 125.000 km.

E posibil, ca pentru fraieri (tari ca Romania) sa foloseasca vopsea si lac mai prost. Multe companii renumite trimit produse inferioare in tari "bananiere", de la cosmetice, alimente si pana la haine si masini.

Va las pe voi sa trageti concluziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Va salut. Din pacate sunt nevoit sa Ii dau si eu dreptate  lui StefBacau. Am un XLV din 2019 si intr-adevar lacul este foarte prost iar vopseaua pare mult prea sensibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 year later...

lacul este superficial.

masina din ianuarie 22023

spalata doar de mine, acasa, cu grija

pe muchile capotei, deja se vad mici urme de zgârieturi fine, ca si cum ai da cu burete abraziv

macar tabla e groasă, că lacul nu..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 3 weeks later...

Subscriu la faptul ca lacul este subtire sau de calitate slaba. Deja am o stersatura in partea dreapta spate... Initial am fost tentat sa cred ca de la o alta masina care m-a atins dar am realizat ca nu este asa. Stersatura este intr-o zona unde n-ar fi putut fi facuta de un alt autevehicul fara sa-mi stearga mai intai bara neagra, iar aceasta este intacta. Mi-am dat seama ca a fost facuta de o minge care a sters vopseaua in acea zona (in parcare la mine copii mai joaca mingea...). Asta este lacul de protectie...

Ca sa-l protejez am dat pe deasupa un strat de ceara ceramica de la Sonax, lucru care se cunoaste la spalat. Daca inainte trebuia sa insist bine ca sa indepartez anumite lucruri cand spalam masina, acum luneca toata mizeria de pe masina. Intentionez ca inainte de intrarea in sezonul ploios sa-i fac din nou un tratament cu ceara respectiva pentru a proteja mai bine suprafata.

Editat de Jetix
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...