Jump to content

Becuri lumini de întâlnire / de drum Tivolix150


Cristian S.

Recommended Posts

Salut, mă gândeam să pun becuri LED pe luminile de întâlnire și sau pe cele de drum. A mai încercat cineva? Am descarcat manualul online, dar nu am găsit ce tip de becuri are. Evident pe varianta cu halogen. Îmi spuneți vă rog ce becuri sunt? Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Faza scurta (de intalnire) H7 

Faza lunga (de drum) H1 

Constructia farurilor (lupe, oglinzi) sunt diferite la led. In plus, legislatia are prevederi clare cu privire la interventia la sistemul de iluminare, adica interzice cu desavarsire.

Am descarcat si eu manualul (varianta EN), la pagina 6-38 este tabelul cu toate becurile, inclusiv pentru varianta cu led.

  • Thanks 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

La 26.03.2022 la 19:27, Cristian S. a spus:

Salut, mă gândeam să pun becuri LED pe luminile de întâlnire și sau pe cele de drum. A mai încercat cineva? Am descarcat manualul online, dar nu am găsit ce tip de becuri are. Evident pe varianta cu halogen. Îmi spuneți vă rog ce becuri sunt? Mulțumesc. 

Eu am schimbat becurile din fabrica de pe faza scurta (H7), care dadeau o lumina galbuie, cu unele cu lumina alba de la o firma renumita "looks like xenon" si "plus 150%" cu aceeiasi putere si farurile ilumineaza mult mai bine, mai puternice si cu lumina alba.

Am pus becuri cu led doar la numar, portbagaj si la cele doua plafoniere.

As vrea sa pun si pe portierele din fata (alea rosii de jos) dar nu am gasit cum se demonteaza lampa. Nu as vrea sa demontez tapiteria usii. In manual nu am gasit despre schimbarea acestor becuri.

  • Thanks 2
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Din ce am înțeles eu, atât timp cât sunt de 55W, sunt conforme (nu ar trebui sa fie probleme la ITP. Ștefan îmi poți spune ce model de becuri ai luat, am dat search după "looks like xenon" dar nu am găsit 😁. O sa merg pe becuri convenționale, fiindcă LED nu sunt indicate ca upgrade la luminile de întâlnire pentru acest tip de mașină. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

1 oră în urmă, xciprian a spus:

Night Breaker de la Osram?

Pana ne razpunde Ștefan, am găsit două posibile modele : philips H7 150+ și osram h7 night breaker 200+. Ambele sunt pe acolo, osram puțin mai scumpe. Se pare că cele philips sunt mai durabile în timp. 

  • Thanks 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Acum 13 ore, Cristian S. a spus:

Din ce am înțeles eu, atât timp cât sunt de 55W, sunt conforme (nu ar trebui sa fie probleme la ITP. Ștefan îmi poți spune ce model de becuri ai luat, am dat search după "looks like xenon" dar nu am găsit 😁. O sa merg pe becuri convenționale, fiindcă LED nu sunt indicate ca upgrade la luminile de întâlnire pentru acest tip de mașină. 

Eu am pus astea de la Osram, cele din dreapta.

Scuze, nu am gasit alta poza

maxresdefault.jpg

  • Haha 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Acum 1 minut, StefBacau a spus:

Eu am pus astea de la Osram, cele din dreapta.

Scuze, nu am gasit alta poza

maxresdefault.jpg

Eu parca tineam minte 150%, nu mai am ambalajul original. Poate astea din foto. Imi cer scuze, retin doar cuvintele XENON LOOK sau ceva de genul asta. Le-am schimbat prin octombrie-noiembrie si am uitat, de, ce sa-i faci, varsta☹️

D_NQ_NP_647425-MLB47351586313_092021-W.jpg

  • Thanks 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Becurile de fabrica (H7 sau H1) sau cele "long life", tin mult, cativa ani buni dar au o lumina galbena. Ideea este ca cele cu lumina alba sau putin albastra ilumineaza mult mai mult dar tin putin (1-max 2 ani). E ca la becurile casnice cu led, la aceiasi watti, cele cu lumina rece (alba) ilumineaza mai mult decat cele cu lumina calda (galbuie). Este vorba probabil de lungimea de unda a luminii. Eu de mai bine de zece ani, pe masinile mele, folosesc becuri cu lumina alba de la producatori consacrati (Osram, Bosch, Philips), nu conteaza atat aportul in plus in procente sau distanta mare declarata pe ambalaj, poate sa fie o tactica de management. Important este ca lumina sa fie alba.

  • Thanks 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Acum 43 minute, Diomet a spus:

Am început să îi urmăresc pe cei de la https://leditup.ro/

Mă cam bate gândul să apelez și eu la serviciile lor.

Vezi ca in Romania inlocuirea becurilor cu halogen cu becuri cu led, pe faza lunga/scurta este interzisa. Un amic a patit-o, i-a luat un Garcea certificatul.

Mare grija!

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

ăsta este motivul pentru care sunt încă 50-50% :)

În rest, sunt mulțumit de Night Breaker.

 

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...