Jump to content

Piese de schimb


StefBacau

Recommended Posts

Pe Facebook-ul Ssangyong o posesoare de Tivoli se plangea ca termenul de livrare pentru o oglinda retrovizoare (care i-a fost furata) este de 3 LUNI.

Vi se pare normal un termen asa de mare?

Domnii de la Ssangyong Romania se lauda ca aprovizionarea cu piese se face rapid, este un depozit in Ungaria si unul mai mare in Olanda. In realitate se vede cat de greu vin piesele.

Poate le aduce cineva mergand pe jos. Cred ca si Posta Romana poate livra in 2-3 saptamani.

Si eu am avut nevoie de un ornament disparut misterios, l-am comandat la un dealer si a sosit la mine in 2,5 luni.

Eu cred ca mai toate piesele vin din Coreea, asa-zisele depozite europene au repere putine, altfel nu-mi explic.

Cand ne vom lovi si noi, ceilalti posesori de Ssangyong-uri, de aceste livrari de piese dupa 3 luni, vom regreta ca am ales aceasta marca.

Nu este acceptabil sa nu fie pe stoc in Ungaria oglinzi retrovizoare si sa nu ajunga la un dealer in 2-3 zile. 

P.S. Saptamana trecuta, luni mai exact, pe la pranz am comandat niste cosmetice in Polonia in valoare de cca 130 lei. Am avut transport gratuit si miercuri dimineata, pe la ora 10.00 (adica mai putin de doua zile) am avut coletul in mana (Cargus). 

Cum de altii pot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Cred că depinde de tipul de piese. Am văzut tot pe Facebook că piese predispuse la accident sau la stricare frecventă ajung destul de repede. În rest, dacă e să vină din Coreea cred că vin tot pe mare, adică minimum 30 de zile.

Lui @sorin spre exemplu i-au ajuns piese de caroserie în 2 săptămâni. Pentru spoilere/aripi șterse am stat 7-10 zile la mașini europene, deci nu e chiar așa tragică treaba.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

A fost nevoie sa mi se schimbe un difuzor. Piesa a sosit in 3 saptamani. Dar stiu cazul unui posesor de XLV cu probleme cauzate de un accident care a asteptat piesele mai bine de 2 luni. Repet, problema noastra e ca in tara avem doar dealeri, care probabil prin contract cu importatorul au fost obligati sa aiba si service. Din ce am inteles, depozitul principal pe Europa e prin Germania. Asa ca suntem ,,condamnati" la termene destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 month later...

Placute frana fata pentru X100. Dar eu cred ca se potrivesc si la X150. 106 lei la Autokarma, le-am comandat ieri si au sosit azi.

IMG_20220518_170647_051002.jpg

IMG_20220518_170729_050903.jpg

  • Like 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Acceptă să vii cu piesele tale? Sau este o schimbare intermediară neoficială?

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 1 year later...

Este într-adevăr dezamăgitor să aștepți atât de mult timp pentru o piesă de schimb, în special când există promisiuni privind aprovizionarea rapidă. Este important ca producătorii și distribuitorii să își îndeplinească promisiunile și să asigure disponibilitatea pieselor într-un timp rezonabil. Situații precum aceasta pot afecta reputația mărcii și încrederea clienților. Este necesară o mai bună coordonare între depozitele europene și dealerii locali pentru a evita astfel de întârzieri și a oferi servicii prompte și eficiente pentru posesorii de vehicule Ssangyong. Niciodata nu am avut asa probleme cu piesele de pe dru.ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Acum 1 oră, NintoySanduth a spus:

Este într-adevăr dezamăgitor să aștepți atât de mult timp pentru o piesă de schimb, în special când există promisiuni privind aprovizionarea rapidă. Este important ca producătorii și distribuitorii să își îndeplinească promisiunile și să asigure disponibilitatea pieselor într-un timp rezonabil. Situații precum aceasta pot afecta reputația mărcii și încrederea clienților. Este necesară o mai bună coordonare între depozitele europene și dealerii locali pentru a evita astfel de întârzieri și a oferi servicii prompte și eficiente pentru posesorii de vehicule Ssangyong. Niciodata nu am avut asa probleme cu piesele de pe dru.ro.

Intrebare: ai vazut data postarii pentru care ai comentat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

25 minutes ago, Daniel said:

Intrebare: ai vazut data postarii pentru care ai comentat?

Face reclamă doar.

The quieter you become, the more you can hear...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...