Jump to content

Roata de rezerva


StefBacau

Recommended Posts

Masina mea Tivoli X150 a fost cumparata fara roata de rezerva, doar acel kit de pana (compresor + spray).

La vara vreau sa fac un concediu mai lung, prin mai multe tari si as vrea sa fiu mai linistit cu o roata de rezerva.

Ma intereseaza sa achizitionez o roata de rezerva compatibila, noua sau sh. Stie cineva caracteristicile jantei de Tivoli X150 pe 16 inches? Dealerul de unde am cumparat masina mi-a zis ca nu stie aceste date tehnice.

Sapand pe internet am aflat astea:

6J16ET43, butuc 66,60, prezoane 5 x 112, filet prezoane M12x1,5, anvelopa 125/80/R16

Poate cineva sa-mi confirme daca aceste date sunt corecte?

P.S. Pretul la dealer pentru roata+cric+cheie roti undeva in jur de 1500 lei. Cam mare pretul, parerea mea.

  • Like 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Datele sunt corecte, am eu roata de rezerva comandata in locul kitului. A costat 290€.

Pretul banuiesc ca include tot kitul pentru roata de rezerva (roata, suportul de polistiren pentru cric, cheie roti, tija pentru cric, etui pentru toate aceste subansamble).

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Revin, cu scuzele de rigoare. M-am uitat pe factura, kitul de roata de rezerva (dotare suplimentara TS7) a costat 130€ (TVA inclus). Jantele de aliaj comandate in locul celor de tabla au costat 290€.

Inca o data imi cer scuze pentru confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Asa arata la mine zona cu roata de rezerva.

1. Roata cu sistemul de fixare 

2. Roata cu suportul de polistiren cu cricul 

3 etuiul care contine tija cricului, surubelnita cu 2 capete, cheia de 10, inelul de tractare. In plus, in etui mai am si cheia antifurt de roti.

Sa n-aud comentarii despre culoarea jantei, asa mi-au dat-o, asa o am. Nici macar n-am incercat sa o scot din locul ei.

 

IMG_20220323_133801_015231.jpg

IMG_20220323_133821_015206.jpg

IMG_20220323_133847_015136.jpg

  • Like 2
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 3 months later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 6 months later...
  • 10 months later...

Salut. Ii rog pe cei care au cric manual, luat de pe roataderezerva.ro să pună o poză cu prinderea cricului de caroserie. Am văzut că un membru al forumului a luat cric hidraulic, dar din ce știu ăla are zona de contact a cilindrului mobil plat, iar cricul  manual ar fi cu suport pentru șină(caroseria).

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Salutare, am si eu noul Tivoli.

Am si eu 3 intrebari: credeti ca ar incapea sub podeaua rigida o roata de rezerva de dimensiuni normale pe R16, 205 latime? 

Prezoanele rotii la exterior sunt pe 17mm? Pt cheie.

Ce cric este compatibil? Ca nu pare a avea suprafata plana caroseria, este necesar tip cu sina?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

18 hours ago, mariusT said:

Salutare, am si eu noul Tivoli.

Am si eu 3 intrebari: credeti ca ar incapea sub podeaua rigida o roata de rezerva de dimensiuni normale pe R16, 205 latime? 

Prezoanele rotii la exterior sunt pe 17mm? Pt cheie.

Ce cric este compatibil? Ca nu pare a avea suprafata plana caroseria, este necesar tip cu sina?

Mersi

Ar trebui sa incapa. Pana in august, se vindeau cu roata de rezerva normala, la 200 euro. Apoi au scos optiunea.

Am luat si eu de pe roataderezerva.ro roata slim si cric. Le tin de-a valma in portbagaj, pentru ca locasul il am ocupat cu kitul de reparatii. Ar fi interesant de gasit/facur un burete de pus in mijloc, cum am vazut la @Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

O roata de rezerva normala iti ia cam o treime din volumul portbagajului. Cred ca te vei oriehta catre o roata slim.

Cricul este cel cu canal, ca sa incalece buza pragului. Si cheia cred ca e de 17 (scuze, nu mai tin minte, n-am mai folsit cheia de mai bine de un an de cand am schimbat placutele de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...