Jump to content

Protectie radiator impotriva pietrelor


Recommended Posts

Exista grila aditionala pentru protectie radiator  ? Pentru Toyota Land Cruiser am vazut ca exista after market ceva. 
Eu la nici 1000km pe drumurile noastre, am primit deja niste pietre de pe drum in parbriz, ma intreb cum va arata radiatorul peste 9000km....

2022 Korando Style+,White

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 2 weeks later...

Piata de accesorii aftermarket e restransa la chestiile uzuale. O mana dibace cred ca ar putea mesteri ceva in spatele grilei. Sanse ca pietricele sa avarieze radiatorul sunt mici, zic eu.

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

12 hours ago, Aditzact said:

Piata de accesorii aftermarket e restransa la chestiile uzuale. O mana dibace cred ca ar putea mesteri ceva in spatele grilei. Sanse ca pietricele sa avarieze radiatorul sunt mici, zic eu.

Mie mi s-au parut "cam mari" spatiile din grila fata :) pentru incidentele ce se pot intampla in Romania.

Inteleg ca tu ai masina de ceva vreme si nu ai avut probleme cu pietricelele...
Pe mine ma ingrijoreaza si  insectele din aceasta perioada, am avut cateva drumuri si am extras tot felul de ciudatenii imense din tot felul de locuri. Nu stiu ce insecte erau dar s-au intins bine pe toate partile masinii. Probabil si pe/prin radiator.

Anyway, daca nu exista o solutie suportata oficial, mesterirea ar influenta garantia masinii. O fi o logica inginereasca pentru aceste spatii largi in grila fata, fluxuri de aer, etc....

 

2022 Korando Style+,White

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Am aproape 30000km din feb/22.

O mare parte din insecte se curata la spalatorie, nu m-as agita pt asta.

Pietricele mi-au ciobit parbrizul, am 4 ciobituri. Am izolat 2, celelalte 2 le-a facut sotia, au ramas asa. Ciobiturile se pot izola la ateliere specializate, dar imediat cum s-a intamplat, ca sa nu intre mizerie in ele. 
Daca apare fisura, schimb parbrizul si gata ….

96D946CA-D1F6-481F-8603-2A898A0CBFAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

7 minutes ago, Aditzact said:

Am aproape 30000km din feb/22.

O mare parte din insecte se curata la spalatorie, nu m-as agita pt asta.

Pietricele mi-au ciobit parbrizul, am 4 ciobituri. Am izolat 2, celelalte 2 le-a facut sotia, au ramas asa. Ciobiturile se pot izola la ateliere specializate, dar imediat cum s-a intamplat, ca sa nu intre mizerie in ele. 
Daca apare fisura, schimb parbrizul si gata ….

Inseamna ca ma ingrijorez nejustificat :) . O sa urmaresc sa vad cum vor evolua lucrurile.  Cu parbrizele... la cealalta masina (alta marca ) a fost anul si parbrizul...
In ceea ce priveste situatia actuala,  nu am vazut ciobitura sau ceva sa necesite interventie, doar s-a auzit lovitura de piatra pe parbriz.


Case closed :)  o sa vedem ce va fi.

2022 Korando Style+,White

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 5 months later...
On 5/10/2023 at 1:21 PM, oxo6072 said:

Inseamna ca ma ingrijorez nejustificat :) . O sa urmaresc sa vad cum vor evolua lucrurile.  Cu parbrizele... la cealalta masina (alta marca ) a fost anul si parbrizul...
In ceea ce priveste situatia actuala,  nu am vazut ciobitura sau ceva sa necesite interventie, doar s-a auzit lovitura de piatra pe parbriz.


Case closed :)  o sa vedem ce va fi.

Dupa vizionarea unor filmulete pe youtube, m-am lamurit in ceea ce priveste constructia radiatorului... no danger there.

2022 Korando Style+,White

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...