Jump to content

ISG Korando


NicuS

Recommended Posts

Ce înseamnă ISG la Korando, că prescurtarea are două înțelesuri și la Korando nu cred că-i ăla pe care ni l-am dori cu toții, "Integrated Starter-Generator". Asta ar însemna că în loc de alternator și demaror ar avea un singur starter-generator integrat, cum îi spune și numele, adică un mic motor electric, ca la mild-hybride, cum are Mazda CX-30. Cred mai degrabă că la Korando are celălalt înțeles, "Idle Stop and Go" și se referă la sistemul Start-Stop. Dar cum este sistemul Start-Stop la Korando? Are separat demaror și alternator sau are sistem integrat? Eu am căutat la piese de schimb pentru Korando IV și n-am găsit electromotor / demaror, doar alternator-generator. L-am și văzut unde este, în compartimentul motor, e în stânga-jos cum te uiți din față, adică pe dreapta după sensul de mers, exact ca la Mazda CX-30.

inbound4468695796765662549.jpg

IMG_20220306_170023.thumb.jpg.e89ef1b8b310349680d05327ba22f95a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

1 oră în urmă, botezmi a spus:

ISG (Idle Stop & Go) 

Manual în engleză, pagina 4-119

Da, așa am și bănuit că înseamnă ISG, "Idle Stop & Go", întrebarea era cum e Start-Stop-ul la Korando, dacă are separat electromotor-demaror și alternator-generator sau sunt integrate 2 in 1, adică sistem integrat pentru Start-Stop.

IMG_20220306_170023.thumb.jpg.e89ef1b8b310349680d05327ba22f95a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...