Jump to content

Impresii Tivoli Grand


Wass

Recommended Posts

Va salut. In speranța creșterii comunității am decis sa scriu și aici. Poate in viitor, când vom fi mai mulți utilizatori activi, vom putea structura anumite probleme/impresii.

Bun, revenind la subiect:

Tivoli Grand AT, 1 luna jumătate și 1500 km impresii:

1. Am descoperit câțiva greieri in interior: unul in portiera șofer, când lovesc ușor partea de comenzi geamuri sau când se deschide/Închide usa…se manifesta la rece, după ce se încălzește in mașina nu am mai auzit sa facă. Mai sunt vreo 2-3 pe care nu i-am identificat. Dpmdv cam repede ma așteptam sa fie mai închegată

 

2. Lac ft pretentios. Am culoarea Dandy Blue și in scurta perioada are multe zgârieturi cu toate ca folosesc produse de detailing auto și sunt ft atent la spălat.

 

3. Trepidatie la relanti chiar și când motorul e cald, cu/fără ac. Se simte ușoar in podea și cam atât, nu in volan pedale. Nu se manifesta tot timpul

 

4. Cheder crăpat la usa din spate. La toate ușile îmbinare tablei este in relief și in momentul când calcă pe chederul de pe caroserie deformează. La cea din spate a cedat

 

Consumul nu ma deranjează, mașina o folosesc destul de puțin in oraș - unde consuma între 9-12 aprox iar exterior între 6-8.

Motorul destul de fâșneț, trage bine…prima 1000 km nu l-am forțat sau turat, acum am mai depășit 3000 rpm in Depășiri.

Suspensia destul de ferma, totuși poate puțin zgomotoasă pentru drumurile noastre.

Sistem audio pot zice mediu..am auzit și mai slabe totuși.

 

Am sa mai scriu impresii după ce mai adun km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Eu detin un Tivoli dandy blue din august 2021. Am sesizat si eu rezistenta slaba a lacului la zgarieturi. In zona de deschidere a portbagajului au aparut zgarieturi de la unghii dupa cateva luni. Am contactat dealerul de unde am cumparat autoturismul precum si reprezentanta din Romania. Toti m-au asigurat "sec" ca masinile Ssangyong au aplicat un lac foarte bun. Este o masina fiabila, pacat ca dealerii si reprezentanta din Bucuresti, respectiv Ungaria, nu transmit astfel de probleme fabricii din Coreea fortandu-i pe acestia (managementul firmei producatoare) sa remedieze problema. Nu inteleg lenea angajatilor Ssangyong din Romania in a comunica problemele spre producator de parca ar fi angajati bugetari pe care nu-i intereseaza problemele cetatenilor.

Recomand achzitia de masini de culoare deschisa, asta nu inseamna ca nu se mai zgarie lacul ci doar ca zgarieturile vor fi mai putin vizibile. Eu daca ar fi sa dau timpul inapoi mi-as fi cumparat masina alba si as fi economisit si 500 euro 

  • Like 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 4 months later...

Acum o luna am luat si eu un Tivoli Grand, culoare alba, din 2022. Asa am gasit-o la un dealer, cu pachetele Style Plus si Safety pe care le doream, la un pret mai bun.

Problema cu lacul am sesizat-o si eu la spalare. Dupa prima spalare la self wash am iesit cu ea semispalata :)).

Am deja 1600Km si nu am sesizat vreun neajuns, cu exceptia lacului . Sper sa nu fie cazul si de altele...

La 7500Km sau 1/2 de an voi merge la prima revizie. Sunt curios ce-i vor face...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

  • 3 months later...

la prima revizie se schimbă uleiul si filtru de ulei. la mine a apărut pe factură si verificare instalație electrică. 780  ron in Constanta la ExpoCar

Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...