Jump to content

Review drive test - subiectiv


UnderTaker

Recommended Posts

Am facut un review atat de bun incat merita postat si aici... 😬

Revin cu parerea "la rece" dupa test-drive-ul da azi, pe un 1.5 GDI, varianta Premium. 
1. Interior si ergonomie - F placut surprins de calitatea materialelor plastice, asta in ciuda faptului ca multe review-uri spuneau ca acestea sunt unele ieftine, chiar fiind comparate cu cele de pe Duster. Nu e deloc asa, plasticele sunt placute la atingere, destul de moi pentru a nu da impresia de chinezarie. Toate tastele sunt placute la atingere, click-urile ofera un feedback bun si confirmarea actiunii. Surprinzator, nu sunt luft-uri la imbinari, totul e inchegat. 
Un mare motiv de ingrijorare sunt insa suprafețele piano black, care cred ca se vor zgaria f repede. Insa arata demential
2. Motor. F silentios, masina e insonoriazata foarte bine. Cutia raspunde bine atunci cand se apasa acceleratia normal. Cand bagi pedala la podea insa ai un delay de 0.5-1 s, dupa care începe sa te bage in scaun. Intr-adevar, nu e cel mai jucaus din clasa lui, dar nu cred ca pentru asta ne orientam la Korando.
3. Directia. Bun raspunsul volanului, mi a placut ca e f usor de rotit. Nu mi s-a parut a fi instabil la manevrele mai bruste.
4. Suspensia. E un capitol de la care ma asteptam mai mult. Pot spune ca nu am fost impresionat, chair un pic dezamagit. Cu toate astea, este acceptabila, un oic spre partea rigida. Multilink-ul din spate se simte diferit fata de fata. Calitativ pot spune ca este peste cea de la Mitsubishi Pajero, sub cea de pe Touareg (știu..sunt clase diferite, bani diferiti)
4. Senzori securitate. Nu am fost pe autostrada sa vad cum se comporta, insa am ramas extraordinar de impresionat de aenzorul pentru masina in unghiul mort/schimbarea benzii. Mi a semnalizat ca am o masina in spate de la o distanta f buna, astfel incat as fi putut evita orice incident. Functia de auto Hold e utila, scapi de stres la semafoare. Nu mi-a placut insa ca in marsarier nu accelereaza automat ca la alte modele (AutoHold-ul era oprit)
5. Confort. Incalzirea in scaune mi-a placut, nu este deranjanta, dar te face sa te simti bine. Volanul incalzit e demential. Senzorul automat al stergatoarelor rocks. Si a facut treaba de minune. Sunetul semnalizatoarelor. Una lume se plange ca e prea tare...nu pot confirma. Pe langa faptul ca cica se regleaza (nu am facut asta), la nivel maxim nu e deranjant. Spatiul de incarcare wireless acomodeaza cu brio un telefon de dimensiuni mari.
6. Accesorii. Am fost convins de pragurile suplimentare, arata demential pe masina.

Sper sa ajute acest review pe cei care inca mai au dubii. E o masina frumoasa, care pot spune ca se bate frumos cu cele din clasa ei

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte platforme sociale

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...